Urząd skarbowy wykreśla z rejestru VAT komentarz J.Ziobrowskiego w Rzeczpospolitej

Usuniętym z rejestru VAT nie zawsze udaje się udowodnić, że istnieją i prowadzą działalność.

Skarbówka zyskała na początku 2017 r. nowe możliwości walki z wyłudzeniami VAT i chętnie z nich korzysta. Tylko do końca listopada z rejestru VAT usunięto ponad 105 tys. firm. Liczba podatników VAT wynosi teraz ok. 1,6 mln, z czego 1,5 mln to mikrofirmy. Podejrzane firmy to te, które np. nie składają deklaracji lub z którymi nie można się skontaktować. Problem w tym, że przepisy nie przewidują odwołania.

– Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca został wykreślony niesłusznie – mówi Mariusz Korzeb, ekspert organizacji Pracodawcy RP.

Przedstawia przykład dużej firmy, która w ramach grupy kapitałowej miała kilkanaście spółek celowych z nieruchomościami na sprzedaż.

– Urzędnik wykreślił spółki na podstawie rozmowy z recepcjonistką biurowca, w którym miały siedziby. Powodem był brak nazw tych spółek na tablicy informacyjnej – mówi Mariusz Korzeb.

Sprawę udało się wyjaśnić i urząd przywrócił spółki do rejestru po kilkunastu dniach.

URZĘDNIK DECYDUJE

Mniej szczęścia miała firma z Pomorza, która już ponad rok toczy spór z fiskusem. Urzędnik sprawdził, że nie prowadzi działalności pod adresem podanym w KRS. Uznał, że nie istnieje, i wykreślił ją. Firma chciała się odwołać, ale nie było podstawy prawnej. Fiskus poinformował ją, że wykreślenie to czynność techniczna, niewymagająca przeprowadzenia postępowania podatkowego ani wydania decyzji. Urząd nie uwzględnił wyjaśnień, że nie zaprzestała prowadzenia działalności i składa deklaracje VAT.

Po stronie firmy stanął WSA w Gdańsku (I SA/Gd 1189/17), do którego zaskarżyła zastosowane procedury. Sąd orzekł, że skoro urząd decyduje o prawach i obowiązkach podatnika, to wykreślenie powinno mieć formę decyzji.

LUKA W SYSTEMIE

– To ewidentna luka w systemie, który nie przewiduje żadnej możliwości odwołania ani zażalenia na wykreślenie z rejestru VAT. Powrót do rejestru jest możliwy, ale zależy od uznaniowej decyzji urzędnika – mówi adwokat Jarosław Ziobrowski. A konsekwencją wykreślenia może być nawet upadłość, bo firma staje się niewiarygodna dla kontrahentów. Traci prawo do odliczenia VAT oraz – w przypadku dostaw UE – do zerowej stawki.

http://www.rp.pl/VAT/312189878-Fiskus-wykresla-firmy-z-rejestru-VAT-bez-prawa-do-odwolania.html

 

 

Urząd skarbowy wykreśla z rejestru VAT komentarz J.Ziobrowskiego w Rzeczpospolitej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *