Rozwiązane spółki komandytowej
Obecnie na skutek wprowadzonych w życie w styczniu 2021 roku zmian w opodatkowaniu określonych form działalności gospodarczej prowadzenie spółki komandytowej przestało być opłacalne. W związku z tym coraz więcej wspólników decyduje się na likwidację i rozwiązanie stworzonej przez siebie firmy bądź też na jej przekształcenie. Działająca w Warszawie kancelaria Ziobrowski Tax/Law świadczy kompleksową pomoc osobom, które planują zakończyć działalność gospodarczą we wspomnianej formie. Podejmujemy się udzielania profesjonalnych porad prawnych oraz towarzyszymy klientom na każdym etapie postępowania likwidacyjnego. Nasi adwokaci dysponują rozległą, na bieżąco aktualizowaną wiedzą oraz bogatym doświadczeniem zawodowym. Dzięki temu jesteśmy w stanie efektywnie wesprzeć osoby starające się o wykreślenie działalności z rejestru w realizacji wszystkich procedur z tym związanych.
Likwidacja spółki komandytowej na podstawie jednomyślnej uchwały wspólników
W aktualnie obowiązującym ustawodawstwie wymienia się różne przyczyny rozwiązania spółki komandytowej. Może tak się stać choćby wskutek śmierci jednego ze wspólników bądź z uwagi na upadłość firmy. Do tego typu sytuacji najczęściej dochodzi jednak ze względu na podjętą przez osoby mające udziały jednomyślną uchwałę.
Warto mieć świadomość, że prawo w Polsce zezwala na rozwiązanie spółki komandytowej bez likwidacji lub po przeprowadzeniu wszystkich procedur z tym związanych. W tym pierwszym przypadku wymagana jest zgoda wszystkich wspólników. Bardzo ważne jest też, aby umowa spółki nie określała innego, konkretnego sposobu likwidowania tego podmiotu gospodarczego. Jeśli jednak tak jest, wystarczy dokonać stosownych zmian we wspomnianym dokumencie, poświadczając je podpisami osób mających udziały w firmie.