Windykacja niezapłaconej faktury – co dalej?
Niestety, zatory płatnicze są częstym problemem, z którym wielu przedsiębiorców musi się mierzyć. Opóźnienia w płatnościach mogą negatywnie wpływać na płynność finansową i stabilność działalności, dlatego tak ważne jest podejmowanie skutecznych działań. W takich sytuacjach warto rozważyć współpracę z kancelarią Ziobrowski Tax&Law i prowadzenie windykacji na koszt dłużnika. Dzięki temu to właśnie dłużnik ponosi ciężar kosztów związanych z odzyskiwaniem należności, a Ty możesz skoncentrować się na prowadzeniu swojej firmy, mając pewność, że Twoje interesy są w dobrych rękach.
Co to jest postępowanie nakazowe?
W przypadku braku płatności z tytułu niezapłaconej faktury warto wykorzystać postępowanie nakazowe. Postępowanie nakazowe to pewien uproszczony tryb dochodzenia płatności, m.in. z niezapłaconej faktury. Nakaz zapłaty wydaje się w przypadku dochodzenia roszczenia pieniężnego lub świadczenia zamiennego. Jeśli nakaz traci moc lub nie ma podstaw do jego wydania, sprawę rozpoznaje się według przepisów ogólnych lub odpowiedniego postępowania odrębnego. W takim przypadku sprawa może trwać wiele miesięcy.
Po otrzymaniu nakazu zapłaty – pozwany musi w terminie (2 tygodnie do 3 miesięcy, w zależności od miejsca doręczenia) zapłacić należność lub wnieść środek zaskarżenia. Środek zaskarżenia wnosi się do sądu, który wydał nakaz. Musi on zawierać zarzuty i wskazywać, czy nakaz jest zaskarżany w całości, czy w części. Sąd odrzuca niedopuszczalne, spóźnione, nieopłacone lub dotknięte brakami środki.
Nakaz zapłaty wydawany na posiedzeniu niejawnym oznacza, że sąd rozpatruje sprawę bez konieczności przeprowadzania rozprawy, na podstawie dokumentów i materiałów złożonych w aktach sprawy (np. pozwu, załączników, dowodów). Nie dochodzi do spotkania stron przed sądem, dzięki czemu odzyskanie należności będzie szybsze. Strony nie są wzywane na rozprawę.
Nakazu zapłaty nie uzyskamy, jeśli roszczenie jest oczywiście bezzasadne, fakty budzą wątpliwości lub roszczenie zależy od świadczenia wzajemnego.
Ile trwa przygotowanie pozwu w postępowaniu nakazowym?
W przypadku, gdy klient odpowie na pytania i prześle dokumenty, pozew przygotujemy w ciągu 2-3 dni roboczych.
Ile trwa wydanie nakazu zapłaty?
Wydanie nakazu zapłaty zwykle trwa do 2 miesięcy, jednak rzeczywisty czas zależy od kilku czynników, takich jak:
- Obłożenie sądu sprawami – w sądach z większą liczbą spraw oczekiwanie może być dłuższe.
- Okres w roku – czas oczekiwania może się wydłużyć w okresach wakacyjnych lub pod koniec roku kalendarzowego.
- Stopień skomplikowania sprawy – proste sprawy dotyczące niższych kwot mogą być rozpatrywane szybciej, podczas gdy bardziej złożone przypadki wymagają więcej czasu.
Co do zasady sądy dążą, aby pierwsze czynności w sprawie, w tym wydanie nakazu zapłaty, miały miejsce w ciągu 2 miesięcy od wpłynięcia pozwu (o ile nie ma braków formalnych). W praktyce jednak mogą zdarzyć się opóźnienia.
Naszym rekordem jest wydanie nakazu zapłaty w zaledwie 10 dni, co pokazuje, że w niektórych przypadkach procedura może przebiec wyjątkowo sprawnie.
Ile wynosi opłata sądowa od pozwu?
W sprawach dotyczących praw majątkowych obowiązuje system opłat stałych, które zależą od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia. Opłaty te są ściśle określone i podzielone na siedem progów kwotowych. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące wysokości opłat w zależności od wartości sprawy:
- Wartość przedmiotu sporu do 500 złotych – opłata wynosi 30 złotych.
- Wartość przedmiotu sporu od 500 złotych do 1500 złotych – opłata wynosi 100 złotych.
- Wartość przedmiotu sporu od 1500 złotych do 4000 złotych – opłata wynosi 200 złotych.
- Wartość przedmiotu sporu od 4000 złotych do 7500 złotych – opłata wynosi 400 złotych.
- Wartość przedmiotu sporu od 7500 złotych do 10 000 złotych – opłata wynosi 500 złotych.
- Wartość przedmiotu sporu od 10 000 złotych do 15 000 złotych – opłata wynosi 750 złotych.
- Wartość przedmiotu sporu od 15 000 złotych do 20 000 złotych – opłata wynosi 1000 złotych.
W przypadku uwzględnienia nakazu zapłaty, koszty sądowe muszą zostać zwrócone przez dłużnika na rzecz wierzyciela.
Jak wygląda rozliczenie z kancelarią w przypadku windykacji na koszt dłużnika?
Kancelaria prowadzi sprawy na koszt dłużnika. Co to znaczy w praktyce? Strona przegrywająca, czyli dłużnik, jest zobowiązana do zwrotu kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Koszty poniesione na rzecz kancelarii są finalnie ponoszone przez stronę, która przegra sprawę.
W przypadku postępowania nakazowego, koszty zastępstwa procesowego również obciążają dłużnika, jeśli nakaz zapłaty zostanie uwzględniony. Wysokość tych kosztów ustalana jest zgodnie z przepisami o wynagrodzeniu pełnomocników, zazwyczaj w oparciu o wartość przedmiotu sporu. Zastępstwo procesowe oznacza reprezentowanie strony (powoda lub pozwanego) w postępowaniu sądowym przez profesjonalnego pełnomocnika, np. adwokata.
Aby zapobiec ewentualnym nadużyciom, ustawodawca określił maksymalną wysokość kosztów, jakie można nałożyć na stronę przegrywającą (tzw. taksę adwokacką lub radcowską). Maksymalne stawki są ustalone z góry, co oznacza, że wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego nie powinno przekraczać tych limitów.