Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Spis treści

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego jest kluczowy dla każdej firmy, a korzystanie z rekomendacji jest często jedną z najlepszych metod znalezienia wiarygodnego partnera w zakresie podatków i księgowości. Nasza wiedza na temat funkcjonowania systemu podatkowego w Polsce jest z pewnością bardzo cenna przy świadomym wyborze biura. Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to inwestycja w przyszłość Twojej firmy. Warto poświęcić czas na dokładne rozeznanie, aby znaleźć partnera, który będzie wspierał rozwój Twojego biznesu.

Biuro rachunkowe – doświadczenie w latach czy w branży?

Przy wyborze biura warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Jednak w jaki sposób można je określić czy zweryfikować? Istnieją biura, które wiele lat współpracują ze swoimi klientami. Także doświadczenie w ilości lat na rynku jest istotne, choć nie może być jedynym wyznacznikiem przy wyborze. Długotrwała obecność biura na rynku i utrzymywanie stałej współpracy z klientami przez wiele lat świadczy o jego wiarygodności i umiejętności dostosowania się do różnorodnych potrzeb biznesowych. Doświadczenie to często oznacza również zgromadzenie wiedzy na temat zmieniających się przepisów i najlepszych praktyk w branży, co może być kluczowe dla skutecznego i efektywnego zarządzania finansami firmy.

Doświadczenie a znajomość branży przez biuro

Nie należy zakładać, że nowe biuro rachunkowe będzie od razu nieodpowiednie, jednak brak znajomości jego sposobu pracy może budzić pewne obawy. Możliwe jest, że dane biuro zostało założone przez osoby z doświadczeniem w tej branży, co może być zachęcające. Dobrą praktyką jest prośba o rekomendacje od innych klientów, co jest dość powszechne. Zdarza się, że nowi klienci chcą współpracować, ale proszą o przedstawienie opinii innych klientów. Jednak częściej klienci interesują się, czy biuro ma doświadczenie w ich specyficznej branży, ponieważ każda branża ma swoje unikalne wymagania. Warto również korzystać z polecenia od znajomych, współpracowników lub kontrahentów. Przy pierwszym spotkaniu z biurem rachunkowym należy zadać kluczowe pytania, zwłaszcza dotyczące specyfiki branży klienta i doświadczenia biura w tej dziedzinie.

Obsługa rachunkowa danej branży

Istotną, ale jakże podstawową kwestią jest to, czy po prostu biuro rachunkowe będzie w stanie obsłużyć dany biznes. Jedna firma powiedzmy może być obsłużona w wymiarze 3 dni w miesiącu, wymagać takiej pracochłonności u jednej osoby, a inna firma może wymagać praktycznie zaangażowania na pełny etat kilku doradców czy księgowych. Pada pytanie o to, czy biuro jest w stanie sprostać branży i skali firmy, którą reprezentuje klient? Czy dana firma i biuro są na zbliżonym etapie cyfryzacji, aby mogły optymalnie i sprawnie pracować, chociażby przy przekazywaniu sobie dokumentów.

Ważne, aby dane biuro rachunkowe dysponowało odpowiednimi zasobami. Pracochłonność w ostatnich latach bardzo urosła w usługach, w tym branży księgowej. Pomimo tego, że mamy dużą dostępność różnych rozwiązań cyfrowych, jednak ilość obowiązków sprawozdawczych, skrupulatność w wypełnianiu czy komplikacja danych determinują duże wykorzystanie zasobów czasu i narzędzi danego biura.

Jak w wielu branżach, dużo w zakresie organizacji i pracy operacyjnej zmieniła pandemia. Zastała sytuacja wymusiła przejście na obieg elektroniczny. Tradycyjny obieg dokumentów został zastąpiony pracą zdalną i elektronicznym przekazywaniem danych. Istnieje wiele narzędzi do automatyzacji procesów księgowych. Rozwiązania IT są istotne w zakresie sprawności obiegu informacji, ale również ich zabezpieczenia.

Biuro rachunkowe a doradztwo podatkowe

Czy obsługując kwestie księgowe firmy, biuro rachunkowe powinno zająć się również doradztwem? Należy pamiętać, że są to osobne podmioty, które spełniają swoje funkcje. Biura rachunkowe zajmuje się księgowością firmy. Doradca podatkowy to specjalista, który doradza w zakresie optymalnego wyboru form opodatkowania danego klienta. Nawiązując współpracę, warto zapytać, czy dane biuro świadczy obie usługi? Czy oferta zakłada rozdzielenie tych funkcji i abonamentów? Czy możemy też uzyskać pakiet doradztwa i księgowości w jednej usłudze? Oczywiście w prostych sprawach biuro rachunkowe w ramach prowadzenia księgowości doradzi najlepsze rozwiązania, jednak często zarówno przepisy prawa jak i sytuacja danego przedsiębiorcy jest skomplikowana. Dlatego w takich przypadkach zachęcamy do skorzystania z usługi doradcy podatkowego, który jest na bieżąco zarówno ze zmianami w dynamicznym świecie biznesu, jak i w prawie podatkowym.

 

 

Jarosław Ziobrowski

Jarosław Ziobrowski

Adwokat, założyciel Ziobrowski Tax & Law. Posiada ponad 15 lat doświadczenia zawodowego, specjalizuje się w sprawach sądowych i postępowaniach podatkowych. Dwukrotny przewodniczący Sekcji Prawa Podatkowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Współautor książek „Zarządzanie ryzykiem podatkowym” oraz „Odpowiedzialność karna skarbowa członków zarządu – praktyczne sposoby jej ograniczenia”. Autor wielu publikacji oraz artykułów.