Dlaczego warto skorzystać z usług doświadczonego doradcy podatkowego?

Spis treści

Każda osoba fizyczna zobowiązana jest do opłacania podatków z tytułu uzyskanego przychodu. Zapisy prawa dotyczące tego obowiązku są dość skomplikowane, jednak można je lepiej zrozumieć, korzystając z pomocy, jaką zapewnia nasz doradca podatkowy. Kancelaria adwokacka prowadząca sprawy z tej dziedziny powinna zainteresować przede wszystkim przedsiębiorców. Jednak nie tylko firmy, ale też zwykli obywatele zatrudnieni z tytułu umowy o pracę czy zlecenie mogą korzystać z obsługi prawnej w wielu sytuacjach wymagających fachowej porady.

Zapisy polskiego prawa podatkowego zmieniają się regularnie, dlatego nawet osoby dość dobrze orientujące się w tej dziedzinie mogą potrzebować profesjonalnej porady. Adwokat prowadzący sprawy dotyczące podatków jest zawsze na bieżąco z aktualnym kodeksem ze swojej dziedziny i ma duże doświadczenie w obsłudze prawnej firm oraz osób prywatnych. Doradca z kancelarii adwokackiej potrafi również odpowiednio interpretować przepisy, pomagając klientowi dostosowywać się do nich, tym samym minimalizując ryzyko nieprawidłowości przy rozliczaniu CIT i PIT.

Kim jest doradca podatkowy?

W Polsce fachowiec określany jako doradca podatkowy jest osobą, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu tej dziedziny, uzyskaną w trakcie odpowiednich studiów na wydziałach prawniczych, finansowych lub ekonomicznych. Jest to adwokat pracujący przeważnie w kancelarii prawnej, który może też mieć specjalizację umożliwiającą prowadzenie np. spraw cywilnych lub rodzinnych. Aby móc wykonywać ten zawód i oferować porady oprócz uzyskania wykształcenia wyższego trzeba spełnić też szereg innych wymagań formalnych np. otrzymać pozytywny wynik na egzaminie państwowym.

Prawo podatkowe jest bardzo często związane z tym cywilnym. Jednak zakres pomocy prawnej oferowanej przez konkretnego adwokata jest uzależniony od jego specjalizacji. Osoby niemające pewności, jakiego rodzaju porady potrzebują, mają do dyspozycji kancelarie adwokackie, które zatrudniają w swoich szeregach prawników prowadzących sprawy z różnych dziedzin. Doradca zajmujący się obsługą podatków to niezwykle ważny pracownik każdej większej firmy, w przypadku której coroczne rozliczenia CIT czy PIT są bardziej skomplikowane, niż dla zwykłych obywateli.

Obsługa prawna dla firm  dlaczego warto?

Kompleksowa obsługa, jaką oferuje kancelaria prawna dla firm może okazać się nieoceniona w wielu sytuacjach. Dotyczy to zwłaszcza spraw dotyczących rozliczania podatków. Doświadczony adwokat zapewnia profesjonalne porady w zakresie optymalizacji podatkowej, dzięki której można zaoszczędzić każdego roku dużo pieniędzy. Doradca dokona szczegółowej analizy finansowej oraz biznesowej przedsiębiorstwa, w poszukiwaniu w pełni legalnych sposobów na obniżenie płaconych składek.

Niezależnie czy jest potrzebny adwokat prowadzący sprawy cywilne, czy dotyczące podatków, można znaleźć wiele doświadczonych kancelarii adwokackich działających w tych dziedzinach. Powinny się do nich zgłosić nie tylko firmy, które chcą zminimalizować ryzyko popełnienia błędów mogących w przyszłości skutkować kontrolami podatkowymi. Porady prawne mogą obejmować pomoc przy wypełnianiu deklaracji PIT i CIT, zgodnie z aktualnymi wymaganiami i przepisami kodeksu.

Jakie sprawy prowadzi doradca podatkowy?

Optymalizacja kosztów oraz unikanie ryzyka kontroli to nie jedyne powody, dla których warto zaangażować kancelarię adwokacką zajmującą się podatkami. Doświadczony doradca pomoże opracować długofalowy plan podatkowy, dostosowując swoje porady do indywidualnej sytuacji finansowej oraz biznesowej firmy. Obsługa prawna sprawy klienta może obejmować określenie celów, potrzeb oraz ewentualnego ryzyka, przygotowując strategie dostosowane do aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa.

Wykwalifikowany doradca z kancelarii zajmuje się również reprezentacją firmy czy osoby fizycznej we wszelkich kwestiach rozpatrywanych przez państwowe organy podatkowe. Adwokat okaże się niezwykle przydatny w trakcie kontroli finansowych, sporów dotyczących podatków, a także negocjacji z urzędnikami. Korzystając z jego pomocy w zakresie obsługi prawnej, można więc zwiększyć swoje szanse na pomyślne zakończenie sprawy.

Jarosław Ziobrowski

Jarosław Ziobrowski

Adwokat, założyciel Ziobrowski Tax & Law. Posiada ponad 15 lat doświadczenia zawodowego, specjalizuje się w sprawach sądowych i postępowaniach podatkowych. Dwukrotny przewodniczący Sekcji Prawa Podatkowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Współautor książek „Zarządzanie ryzykiem podatkowym” oraz „Odpowiedzialność karna skarbowa członków zarządu – praktyczne sposoby jej ograniczenia”. Autor wielu publikacji oraz artykułów.