Karuzela VAT – jak skutecznie weryfikowac kontrahentow
Karuzela VAT – jak skutecznie weryfikowac kontrahentow

Karuzela VAT – jak skutecznie weryfikować kontrahentów?

Zapewne każdy przedsiębiorca słyszał o karuzeli VAT przy temacie np.: walki z mafią VAT-owską. Otóż warto zaznaczyć, że skutki ponoszą zarówno przestępcy jak i nieostrożni przedsiębiorcy z uwagi na niedokładną weryfikację swoich kontrahentów. Chcesz dowiedzieć się jak weryfikować kontrahentów? Co zrobić, aby nie wplątać się w karuzele VAT-owską? Przeczytaj poniższy artykuł.

Karuzela podatkowa – jak dokonać weryfikacji kontrahenta?

Aby fiskus nie zarzucił Ci niezachowania należytej staranności podczas weryfikacji powinieneś sprawdzić potencjalnego kontrahenta kilkoma procedurami. Musisz jednak pamiętać, że nie ma idealnego rozwiązania. Najlepiej gdy będziesz miał udokumentowaną każdą procedurę weryfikacji, ponieważ urzędnicy nie uwierzą Ci „na słowo”. Ponadto weryfikację dotychczasowych kontrahentów należy dokonywać regularnie. Poniżej zestawienie możliwości sprawdzenia podmiotu.

Czy kontrahent istnieje?

Bardzo oczywiste pytanie, aczkolwiek bardzo ważne. Podstawowym krokiem w sprawdzeniu jest uzyskanie informacji na temat działalności. W wyszukiwarce CEIDG możesz znaleźć informacje dotyczące zawieszenia lub zamknięcia działalności. Wyszukiwarka ta odnosi się do osób fizycznych, aby z niej skorzystać musisz znać NIP, REGON lub imię i nazwisko. Podczas wyszukiwania warto zaznaczyć „uwzględnij wykreślone”. Natomiast w przypadku spółek posłuż się wyszukiwarką KRS – po wpisaniu NIP, REGON czy KRS pojawią nam się dane osoby prawnej. Najważniejsze z nich dotyczą otwarcia postępowania likwidacyjnego, podziałów i przekształcenia spółki. Zwróć uwagę czy kontrahent jest osobą posiadającą pełnomocnictwo od członka zarządu lub prokurenta wpisanego do KRS.

Czy jest podatnikiem?

Powinieneś ustalić status podatnika. Możesz zrobić to poprzez stronę internetową Portal Podatkowy. Po wpisaniu numeru NIP w polu do tego przeznaczonym w zakładce „sprawdź podmiot w VAT” uzyskasz jeden z trzech możliwych komunikatów o statusie podatnika, który możesz wydrukować:

  • Podmiot o danym numerze NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT;
  • Podmiot o danym numerze NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
  • Podmiot o danym numerze NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony;

Możesz wystąpić również do Urzędu Skarbowego o zaświadczenie, ale możliwość sprawdzenia za pomocą przeglądarki internetowej jest szybszą i prostszą metodą.

W przypadku kontrahenta zagranicznego potwierdź aktywność jego numeru VAT UE – możemy zrobić to za pośrednictwem linku:  http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html

Opinie o kontrahencie

Jak już wiemy w Internecie można znaleźć wszystko. Dlatego warto jest wpisać w przeglądarkę firmę kontrahenta lub jego imię i nazwisko. Możesz w ten sposób znaleźć opinie innych internautów na temat współpracy z tym podmiotem. Niestety możesz również znaleźć ostrzeżenia o oszustwach kontrahenta.

Biała lista podatników

Od września 2019 r., istnieje tzw. biała lista podatników. Jest to wykaz informacji na temat podatnika. Biała lista umożliwi Ci sprawdzenie statusu podatnika, a także numer konta bankowego na który powinieneś zapłacić kontrahentowi. W przypadku gdy np. Twojego kontrahenta wykreślono z rejestru znajdziesz tam podstawę prawną tego działania.

Lampki ostrzegawcze

Pamiętaj, że gdy zauważysz jedną z tego typu propozycji lub cech charakterystycznych powinieneś uważniej przyjrzeć się swojemu kontrahentowi. Zwróć szczególną uwagę na:

  1. Brak informacji na temat majątku;
  2. Młody wiek prezesa zarządu;
  3. Specyficzne warunki dostaw i płatność gotówką;
  4. Trudności z kontaktem z osobami reprezentującymi;
  5. Propozycja zawarcia transakcji bez ryzyka gospodarczego;
  6. Propozycja cenowa znacznie odbiegająca od cen rynkowych;

Podsumowanie

Warto pamiętać iż weryfikacja kontrahentów nie jest ciężka i długotrwała, a pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych skutków. Sprawdzajmy wszystko dwa razy, czasem może się zdarzyć iż nawet weryfikacja według wszystkich wymienionych tutaj procedur nie da Ci 100% ochrony prawnej.

Pamiętaj! Niedostateczna weryfikacja kontrahentów skutkuje niemożnością odliczenia podatku naliczonego.

Specjalistyczna wiedza z zakresu podatku dochodowego oraz podatku VAT. Sprawdź! Doradca podatkowy w Warszawie. Usługa dla osób prawnych i fizycznych oraz dla firm. Kompleksowe Usługi. Wieloletnie doświadczenie. 

 

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, dlatego nie powinien być traktowany jako porada ani opinia prawna. Aby zasięgnąć opinii kancelarii prawnej lub doradcy podatkowego, skorzystaj z konsultacji.

Spis treści

Sprawdź inne publikacje

Konsultacje z ekspertem prawa